Czym są kotły na słomę?

W naszym kraju bardzo duża ilość produkowanej słomy nie jest wykorzystywana w sposób efektywny. Kotły na słomę są idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie tego marnującego biopaliwa, które jest dodatkowo ekologicznie.

Kotły tego typu spalają słomę w efektywny sposób, dzięki czemu można wytwarzać bardzo tanim kosztem energię, która może być wykorzystana na różny sposób.

Takie konstrukcje już dziś znajdują zastosowanie w wielu branżach, ponieważ wpasowują się w rygorystyczne normy emisyjne. Jako iż paliwo w formie słomy jest bardzo wydajne, wielu przedsiębiorców decyduje się na zainwestowanie pieniędzy w takie kotły, ponieważ  wytworzenie energii za ich pomocą jest bardzo tanie.

Inwestycja w kotły na słomę bardzo szybko się zwraca, dlatego eksperci przewidują, że w najbliższych latach wzrośnie popularność tego typu urządzeń.

Praktyczne zastosowanie kotłów na słomę

W dzisiejszych czasach kotły na słomę są przede wszystkim wykorzystywane w rolnictwie, ponieważ to tam jest najłatwiejszy dostęp do biopaliw, którymi można zasilać kotły. Najczęściej rolnicy wykorzystują kotły na słomę do ogrzewania suszarni, gorzelni lub chlewni. Stacjonarne kotły na słomę mogą być również wykorzystywane do ogrzewania budynków o dużych powierzchniach.

Producenci dostarczają na rynek także kotły mobilne, które mogą być zasilane całymi belami słomy ładowanymi ciągnikiem. Również budynki mieszkalne oraz gospodarcze mogą być skutecznie ogrzewanie takimi kotłami.

Niektóre modele mogą zostać także rozbudowane o funkcję wytwarzania prądu. Wszystko to możliwe jest za sprawą dołączania do kotłów wytwornic pary.

Jakie są zalety takich kotłów?

Kotły na słomę mogą być dopasowane do pracy w różnych warunkach, ponieważ na rynku występuje wiele modeli, które różnią się od siebie wielkością oraz parametrami. Takie kotły dostosowane są również do spalania innych biopaliw takich jak pellet, trociny, zrębki oraz brykiet.

Warto podkreślić również, że korzystanie z takiego kotła jest w pełni ekologiczne, ponieważ bilans emisji spalin dla tych konstrukcji jest neutralny dla środowiska. Przy spalaniu słomy w odpowiednim kotle nie powstaje również zbyt dużo popiołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *