Dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych

W świecie komórek i tabletów nie sposób nie wiedzieć czym jest aplikacja mobilna. Programy dedykowane urządzeniom przenośnym przeżywają dynamiczny rozwój, wchodząc z rozmachem w kolejne obszary naszego życia.

Definicja aplikacji mobilnej

Zgodnie z dostępnymi w wielu źródłach definicjami aplikacje to powszechnie dostępne programy, które przeznaczone są do wykorzystywania na przenośnych urządzeniach elektrycznych. Cechą charakterystyczną tego oprogramowania jest to, że jest wyposażone w interfejs dotykowy.

Aplikacja mobilna może być dedykowana na komórkę, smartfon czy tablet. Nie jest natomiast aplikacją program napisany na laptopa, mimo że również jest to urządzenie przenośne. Wśród aplikacji możemy wyróżnić aplikacje klienckie, internetowe czy gry.

Dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych

Rynek urządzeń przenośnych rozwija się bardzo dynamiczna, w związku w tym równie szybki rozwój dotyczy rynku aplikacji. Aplikacja mobilna może być zainstalowana na urządzeniu domyślnie.

Zazwyczaj takie aplikacje to proste programy, pełniące podstawowe funkcje, np. przeglądarka internetowa lub kalkulator. Bardziej zaawansowane oprogramowanie może zostać pobrane z platform do tego dedykowanych, tzw. sklepów z aplikacjami.

Aplikacja mobilna pobrana z takiego źródła jest zazwyczaj bezpieczna i może być instalowana bez obaw. Na rynku są też aplikacje dostępne poza platformami, np. aplikacje bukmacherskie. W przypadku takich aplikacji należy zachować ostrożność, mogą być one bowiem szkodliwe.

Koszty zakupu i korzystania z aplikacji

Aplikacje mobilne mogą być płatne lub darmowe. Często jest tak, że dana aplikacja mobilna w wersji darmowej udostępnia tylko część swoich funkcjonalności, żeby odblokować wszystkie trzeba zapłacić.

Jeśli korzystamy z darmowych aplikacji to zazwyczaj musimy się liczyć z koniecznością oglądania reklam podczas użytkowania tych aplikacji. Aplikacje, szczególnie gry oferują tzw. mikropłatności, czyli możliwość dokupienia akcesoriów niemożliwych do zdobycia w inny sposób.

W przypadku aplikacji wyposażonych w taką funkcję należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli z danego urządzenia korzystają dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *